1. Faktor: Megoldatlan lelki konfliktusok, transzgenerációs problémák, posttraumás stressz zavarok (PTBS)
Ide tartoznak spirituális aspektusok, traumák, korlátozó hiedelmek é programok, mindaz, ami a psziché területhez kapcsolódik. Sérülések a Mentális testben és a magasabb testekben. Ide tartoznak olyan blokádok és terheltségek is, amelyek a családi rendszerböl származtathatók illetve olyan hatások, amelyek korábbi életek traumatikus eseményeinek nyomatékai a lélek aktuális inkarnációjában.
2. Faktor: Energetikai Blokádok
Ezen blokádok sérülések, hegek, fogproblémák, testékszerek (piercing), tetoválások, szemüvegek, szerv- és foggócok által és egyéb hatásokon keresztül jöhetnek létre. Ezek megfordíthatják az meridiánok energia áramlását, zavart kommunikációt okozhatnak az Energia test különböző részei között, blokkolt akupunktúrapontokat és autonóm ganglionokat eredményezhetnek. Az elektrogalvanizmus is, mely a szájüregben különböző fémekből, pl. fogtömésekből/implantátumokból ered, blokádokhoz vezethet. A sejtfalak közötti feszültség csökkenése és a szövetek hegesedése miatt úgynevezett zavaró területek keletkezhetnek. Bár ezek a zavaró területek létezését a hagyományos orvoslás kétségbe vonja, a neurálterápia sikere miatt ma már elismertek. Neurológiailag nem magyarázhatók, de a sejtfalak hiányzó feszültsége mérhető. Az alacsony sejtfeszültség a méregtelenítési folyamatok zavarainak egyik fö oka és blokkolhatja a gyógyulást
3. Faktor: Élelmiszer- és környezeti allergiák:
Korábban kevésbé volt ismert, ma már azonban az étel- és egyéb érzékenységek az egyik leggyakoribb problémák a praxisokban.
Az étel allérgiákhoz tartozik a glutén, tejcukor, tejfehérje, szója, mogyoró, fruktose(gyümölcscukor)és egyéb étel allergiák, amelyek a bél nyálkahártyájával való kontaktus útján alakulnak ki. Tulajdonképpen bármilyen étel lehet allergén, ha a páciens immunrendszere azt „veszélyes idegenként“ ismeri fel.
Nagyon elterjedtek a környezetből származó anyagok által okozott allergiák és érzékenységek, mint pollen-, állatszőr-, gombaspóra- allergiák, illetve mesterségesen előállított anyagok (kemikáliák, benzin, gyógyszerek,..) által okozott allergiák.
Egy másik, nagyon elterjed probléma a kontakt-allergiák széles köre, sokan reagálnak textil-anyagokra, kozmetikai szerekre, parfümökre, ékszerekre, ragasztókra és más segéd-anyagokra. A tünetek börirritációtól köhögésig, könnyezésig, orfolyásig terjedhetnek.
Mindezek mutatják, hogy egyre többen küzdenek azzal, hogy immunrendszerük egyre kevesebb impulzust, anyagot, ételt tolerál. Ez látható az évente diagnosztizált autoimmun betegségek egyre növekvö számában is. Mintha elvesztettük volna toleranciánkat a környezettel, a világgal szemben. Ennek okának kiderítése nagyon fontos terápiás feladat, hisz az immunrendszer kibillenése szinte minden betegség kialakulásában közre játszhat.
4. Faktor: Geopatikus terhelés és biofizikai stressz
A geopátia olyan betegséget okozó zavaró hatásokat, sugárzásokat jelent, amelyek a földkéregből és a globális rácsokból (Curry-háló és Hartmann-zóna) származnak. Az ismertebb formája a vízér, amely ha közvetlenül egy hálószoba alatt fut, messzemenö egészségügyi problémákat okozhat, mint például alvászavarok és krónikus szervi megbetegedések.
A biofizikai stressz legfontosabb aspektusa pedig olyan sugárzás, amely a mobilhálózatokból és a WIFI-ből származik. Ez a sugárzás mindent áthatol, beleértve a falakat, üveget, betont és különösen a bőrt. Amikor a sugárzás áthalad a sejten, ioncsatornák nyílnak meg: a kalcium belép a sejtbe és peroxinitrit képződik – ez nitrozativ stresszt eredményez, amely felgyorsítja az öregedési folyamatot és többféleképpen okozhat betegségeket.
5. Faktor: Toxikus anyagok:
A toxinok általi terheltség gyorsan növekszik napjainkban. Számtalan vegyi anyag és más anyag létezik, amelyek toxicitásáról nagyon keveset tudunk. Az amalgám fogtömés és az abból a szervezetbe kerülö higany és egyéb nehézfémek korábban a szervezet által kezelhetö megterhelések voltak. De ma már nagyon sok más testre veszélyes terhelö anyag szinergiája – egyik legfontosabb a glifozát- rendkívül károsnak bizonyul. Ez mindazoknak az anyagoknak a összessége, amelyeket az ipar, a szennyezett levegő, a szennyezett víz és a mezőgazdasági talajok mérgezése állandóan növel és amelyek ellen alig tudunk már védekezni. Nehézfémek, higany, alumínium, oldószerek, gyógyszermaradványok, hajfestékek, petrokémiai anyagok, faápolószerek, élelmiszerek szennyeződései, mindezek mérgeznek minket. Sok környezeti mérgező anyag kerül a testbe az élelmiszerek révén.
A toxikus anyagok más részét az úgynevezett biotoxinok alkotják – baktériumok, vírusok, gombák stb. kiválasztási termékei. Nagyon sok krónikus betegség hátterében krónikus bakteriális, virusos fertözések állnak (pl.borrelia, Eppstein-Barr virus) A krónikus fertözések és a környezeti mérgezö anyagok sajnos kéz a kézben járnak; ahol mérgezö anyagokat tárol a szervezet, ott sokszor kórokozók is megtelepszenek.
6. Faktor: Tápanyaghiány.
Felmerül a kérdés, hogy hogyan lehetséges a tápanyaghiány egy olyan nyugati civilizációban, ahol bőség van az élelmiszerek terén. Mi okozza a pácienseknél látott tápanyaghiányokat? Az egyik kulcsfontosságú tényező a táplálék minősége. A legtöbb ember elegendő fehérjét és szénhidrátot fogyaszt, de az ásványi anyagok esetében aggasztó, folyamatosan előrehaladó elszegényedést tapasztalunk, még a bio-élelmiszerek esetében is. Kevesen tudják, hogy az elmúlt 40 évben élelmiszereink tápanyagtartalma jelentősen lecsökkent. A termőtalajok kimerültek, gyakran műtrágyák által mérgezettek vagy túltrágyázottak, így a gabonafélék és zöldségek már nem rendelkeznek az eredeti összetevőikkel. Ennek eredményeként a szervezetnek hiányzik funkciói optimális ellátásához szükséges tápanyagok.
Az emberek egyre gyakrabban küzdenek olyan problémákkal, mint a nehezen felszívódó bél-szindróma, SIBO (kontaminált vékonybél szindróma), Leaky Gut (áteresztö bélszindróma), amely problémák sokszor a környezeti méreganyagok és a glifozát következményei. A glifozáttal károsodott bél már nem képes felszívni a szükséges nyomelemeket az ételből. Ezért sürgősen szükség van egy gondosan összeállított étrendi- és méregtelenítési konzepcióra, beleértve a táplálékkiegészítőket is. Ez nemcsak divat, hanem életfontosságú az egészséges test- és agyműködés szempontjából.
Napjaink legelterjedtebb egészségügyi problémáit főként a genetika, a hibás életmód és a környezeti terhelések kölcsönhatásai okozzák, de a tápanyaghiány is jelentős tényező a betegségek kialakulását tekintve.
Megkülönböztetünk mikro- és makrotápanyag-hiányokat. A mikrotápanyagok az adott élelmiszerben található ásványi anyagokat, vitaminokat, enzimeket és másodlagos növényi anyagokat jelentik. Gyakran hiányoznak a betegeknél a B-vitaminok, magnézium, cink, vas, szelén, valamint a C- és D-vitamin. A makrotápanyagok az olajokból és zsírokból származó zsírsavakat, az aminosavakat – amelyeket a fehérjékből nyerünk-és a szénhidrátokból származó specifikus cukrokat jelentik. A kezelés során gyakran szükség van az omega-3 és omega-6 zsírsavakra, valamint az esszenciális aminosavakra és az L-glutaminra. Ugyancsak szükségesek az esszenciális cukrok, a galaktóz és a mannóz, valamint a rostok a belek számára növényi rostok vagy utimagfű-héj formájában.
A pótlás során nagyon fontos, hogy a kiegészítő mikro- és makrotápanyagokat megfelelő formában adjuk be. Csak így tudja a szervezet felvenni (biológiai hozzáférhetőség); az időzítés és az elegendő folyadékfogyasztás is szerepet játszik. A tápanyagok felvételében kulcsfontosságú szerepet játszik a bél, mert csak egy egészséges bél képes az extra tápanyagokat felhasználni!
Ezen felsorolt szempontokon kívül, fontos az, hogy minél gyakrabban tartózkodjunk tiszta levegőjű egészséges környezetben, szívjuk magunkba az oxigént, mértékkel tegyük ki a testet a napsugárzásnak és igyunk jó minőségű, lehetőleg szűrt vizet.
7. Faktor: Strukturális komponensek
Ez a tényező az emberi test szerkezetét érinti: gerinc-, medence-, állkapocs- és egyéb blokádok, elmozdulások, elcsúszások. A szerkezet alatt az összes fizikai testrész értendő, amelyek láthatóak, tapinthatóak vagy érezhetők, vagy meghatározott funkciókkal rendelkeznek. Egy fontos része az állkapocs/fogak területe.
A testünk legkeményebb része a fogzománc, második helyen pedig a dentin áll, ami csontszerű szövet és a fogak legnagyobb részét alkotja. Keményebb, mint a csont, de lágyabb, mint a fogzománc. A fogakban összegződik a páciens teljes története, személyes és családi életrajza olvasható ki belőlük és ugyanez vonatkozik az állkapocs elhelyezkedésére is. Az állkapocs helyzete erősen befolyásolja az egészséget, sőt az élettartamot is. Olyan fogorvosok, akik a Dentosophie módszereivel dolgoznak, teljességggel tisztában vannak ezen összefüggésekkel.