Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-migrate-db domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/televana/domains/gb.bonsaidigital.hu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/televana/domains/gb.bonsaidigital.hu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Psychokineziológia - Gerlach Beáta
Gerlach Beáta -

Psychokineziológia

A pszichokineziológia egyfajta biofeedback-en alapuló pszichoterápia forma.

A legfontosabb eszköz itt is a kineziológiai izomteszt, amely segítségével párbeszédet folytathatok a páciensem tudatalattijával. Ennek révén korábbi traumás események – amelyek eddig el voltak nyomva – napvilágra kerülnek.

Ezek a megoldatlan lelki konfliktusok a lélek sebeit jelentik. Testi betegségek, allergiák, függőségek, viselkedési zavarok stb., gyakran a lélek problémájának a tünetei. A kezelés a megoldatlan lelki konfliktusok leválasztásából/feloldásából áll.

A pszichokineziológia azt feltételezi, hogy a tudatalattiban minden el van tárolva, amit valaha átéltünk. Ez az állítás a neurológia által mára már megerősítést nyert. Az az elgondolás, hogy agyunk feldolgozza a mindennapi élményeket és amikor ezt a feldolgozást elvégezte, azokat az emlékezetünk úgynevezett tudattalan részeiben tárolja, mint elvégzett/feldolgozott élményt.

Ha azonban a traumás élményeket az idegrendszer nem dolgozza fel, így nem tárolódik, mit feldolgozott élmény, akkor azok megpróbálják „felhívni magukra a figyelmet” testi tünetek vagy viselkedési problémák révén. Ismerjük a pszichoszomatika fogalmát, amely leírja, hogyan válik a stressz érzelmekké, és ezek – a sokszor nagyon nehéz – érzelmek komoly testi betegségekké.

A pszichokineziológia szerint az idegrendszer túlzott reakciója egy késleltetett önvédelmi reakcióként értelmezhető egy olyan helyzetben, amikor valaki korábban extrém stresszt élt meg, de azt tudatosan nem tudta feldolgozni. Pszichológiai tanulmányokból ismert, hogy agyunk még mindig úgy reagál ezekre a helyzetekre, mintha az átélt helyzet még mindig valóságos lenne.

Itt egy egyszerű példa: valakinek sok ember előtt kellene előadást tartania, de hirtelen leblokkol, képtelen kiállni a pódiumra, pedig ez a személy szakterülete egyik kiválósága. Mi történhetett vele? Kiderülhet egy terápiás kezelés során, hogy egy ilyen előadási helyzet azt a régi élményt hozza fel, amikor az iskolában, egy matematikaóra során a páciens kint a táblánál az osztály előtt megszégyenítésre került. Ezt az élményt a páciens akkor nem tudta feldolgozni, így traumaként tárolodott, bármikor, az erdeti helyzethez hasonló helyzetben aktivizálódhat. Tehát minden, nem feldolgozott korábbi élményünk hat jelenlegi életünkre, viselkedési mintáinkra, így kapcsolatainkra is.

Az izomteszt, mint biofeedback mechanizmus, lehetővé teszi a kommunikációt a tudatalattival és a testtel, valamint az emlékezettel. Érzelmek, hitrendszerek, viselkedési minták, félelmek, blokádok így feltárásra kerülhetnek, neurobiológiai módon leválaszthatók és feloldhatók. A leválasztás az EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing – szemmozgásokkal történő deszenzitizálás és újrafeldolgozás) módszerrel, a Mentálmező terápiás módszerrel (MFT) és/vagy a Színterápiás szemüvegek segítségével történik (a leválasztási/feloldási módszerek egyénileg az izomteszt segítségével kerülnek meghatározásra). A kezelés során folyamatos párbeszédet folytatok a pácienseimmel a megtalált konfliktusokról, azok hátteréről és a megmutatkozó érzelmekről. A leválasztás/feloldás új tanulási tapasztalatokat eredményez. Ezek lehetővé tesznek új választási lehetőségeket, új viselkedési mintákat, és ezzel egy nézőpontváltást a páciens személyes életében és a munkájában.

A pszichokineziológiai terápia lehetséges témái:

Érzelmi és mentális blokádok

Gyász, félelem, harag

Tanulási és sikerblokádok

Párkapcsolati konfliktusok

Családi konfliktusok

Viselkedési problémák

Stressz / túlterheltség

Pszichoszomatikus panaszok

Krónikus betegségek

Az Ön személyes témája…

Iratkozzon fel a hírlevelemre!

Ha szeretne többet tudni a legfrissebb hírekről, újdonságokról és blogbejegyzéseinkről, iratkozzon fel hírlevelünkre!